reklama
kategoria: Miasto
21 luty 2024

Uzdrawiający bałtycki wiatr w Świnoujściu

zdjęcie: Uzdrawiający bałtycki wiatr w Świnoujściu / By Andrzej Łuczak, woochuck@onet.eu - Own work [CC BY 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)], via Wikimedia Commons
By Andrzej Łuczak, woochuck@onet.eu - Own work [CC BY 3.0 DEED (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/)], via Wikimedia Commons
Witaj w Świnoujściu – unikalnym uzdrowisku z portem morskim! Odkryj urok 44 wysp i wysepek!
REKLAMA

Tego szukamy w Świnoujściu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Świnoujście, Świnoujście praca, Świnoujście pogoda, tunel Świnoujście, Świnoujście noclegi, kamera Świnoujście, hotel Świnoujście, promy Świnoujście.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Świnoujściu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Osadnictwo przy ujściu Odry istnieje od starożytności, a handel między plemionami słowiańskimi, niemieckimi i duńskimi rozwijał się od wczesnego średniowiecza, z Wolinem odgrywającym kluczową rolę. W XII w. powstały gródki strażnicze po obu stronach Świny, a pierwsza wzmianka o przeprawie przez rzekę pochodzi z 1230 r., a o Warszowie z 1256 r. Świnoujście było przez wieki wsią rybaków i przewoźników.

W czasie wojny trzydziestoletniej Pomorze przeszło przez różne panowania, a w 1721 r. Prusy przejęły te ziemie. Jednak układ z Szwecją wymuszał handel przez Szczecin, co skłoniło do pogłębienia Świny i rozbudowy portu, ogłoszonego portem morskim w 1747 r. Nazwę Świnoujście użyto po raz pierwszy w 1742 r. W czasie wojny siedmioletniej port ucierpiał, ale szybko został odbudowany, a w 1765 r. miasto otrzymało prawa miejskie.

W okresie wojen napoleońskich miasto przeżyło regres związany z blokadą kontynentalną, jednak po jej usunięciu rozwój handlu był hamowany przez ciasny port. Poprawę przyniosło pogłębienie Świny i budowa falochronów w latach 1818-1824. W latach 1854-1857 wzniesiono najwyższą latarnię morską na Bałtyku, a w 1880 r. uruchomiono Kanał Królewski, skracając drogę do Szczecina i oddzielając wyspę Karsibór od Uznamu.

Ta inwestycja spowodowała zaniedbanie portu w Świnoujściu, ponieważ większe statki omijały go, kierując się w stronę Szczecina. Na szczęście od 1824 r. miasto oficjalnie pełniło także funkcję uzdrowiska. Pierwszy Dom Zdrojowy i Park Zdrojowy o powierzchni 40 ha powstały wówczas. W latach 50. i 60. XIX w. dodano stadion do wyścigów konnych i teatr. Po otwarciu linii kolejowej w 1876 r. letnisko zyskało popularność, zwłaszcza wśród mieszkańców Berlina, czasem nazywanego "wanną kąpielową Berlina". Prawdziwą renomę zdobyło jednak dopiero po odkryciu leczniczych źródeł solankowych na przełomie XIX i XX wieku, co skutkowało budową nowoczesnych łazienek i sanatoriów.

Kurort przyciągał wielu znanych gości, w tym cesarzy niemieckich (Wilhelm II), królów pruskich (Fryderyk Wilhelm III, Fryderyk Wilhelm IV) oraz carów rosyjskich (Mikołaj I, Mikołaj II). Od połowy XIX wieku port handlowy stopniowo przekształcał się w bazę militarną, z założeniem garnizonu wojskowego w 1852 r. i komendantury wojskowej w 1863 r. Zbudowano także zespół 4 fortów w latach 1848-1863 i 1877-1900, z których trzy przetrwały do dzisiejszych czasów, a czwarty został rozebrany w latach 70. w związku z rozbudową portu. W czasie I wojny światowej miasto pełniło funkcję bazy dla Kriegsmarine.

W dwudziestoleciu międzywojennym kurort rozwijał się dynamicznie. Do 1939 r. powstało 38 hoteli i 153 pensjonaty, przyciągając wielokrotnie większą liczbę turystów niż populacja miasta. Podczas większości II wojny światowej, mimo działającej miejscowej bazy wojskowej i niewielkiej stoczni w Warszowie dokonującej remontów statków, Świnoujście doznało niewielkich szkód. Jednak w marcu i kwietniu 1945 r. naloty alianckie zniszczyły około połowy miasta, zabijając ponad 23 000 osób.

W październiku 1945 r. oficjalnie przekazano kontrolę nad Świnoujściem polskiej administracji, choć sytuacja była trudna, a liczba mieszkańców była początkowo niewielka. Do 1950 r. granice miasta nie były jeszcze dokładnie ustalone. W 1948 r. rozpoczęto odbudowę portu, przekształcając go z wojskowego na handlowo-rybacki. W ciągu trzech lat powstał duży kombinat rybny, zarządzany przez Przedsiębiorstwo Usług Rybackich Odra w Świnoujściu. Żeglugę promową do Skandynawii wznowiono w 1964 r. W latach 80. i 90. w Świnoujściu istniała baza radzieckich okrętów wojennych.

Niestety, odbudowa miasta i uzdrowiska rozpoczęła się znacznie później. Wojska radzieckie opuściły nadmorską dzielnicę dopiero w latach 50., a w 1959 r. powstało Państwowe Przedsiębiorstwo „Uzdrowisko Świnoujście”. Obecnie Uzdrowisko Świnoujście S.A. jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce, a jego najcenniejszym zasobem są nadal odkryte sto lat temu solanki bromkowo-jodkowo-sodkowe.

Zajrzyj po więcej informacji do Twojego Miasta:

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Świnoujście
2.2°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Świnoujściu

kiedy
2024-11-25 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Świnoujście,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 17:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Świnoujście,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 20:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Świnoujście,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Świnoujście,...
wstęp biletowany